December 17 2017 10:58:47

NARODOWE CZYTANIE "WESELA" STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
29 września 2017 r. uczniowie klas III „a” i III „c” wraz z nauczycielkami języka polskiego: p. Aleksandrą Kubisztal i p. Agnieszką Andrach oraz panią z biblioteki Martą Lubas w sposób wyjątkowy uczcili Dzień Głośnego Czytania. Gimnazjaliści przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, której organizatorem jest prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
W roku 2017 cała Polska czytała „Wesele”, czyli dramat młodopolski – najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. I tak, jak dla Wyspiańskiego inspiracją do napisania „Wesela” były zaślubiny poety – Lucjana Rydla z chłopką z podkrakowskich Bronowic – Jadwigą Mikołajczykówną, tak dla naszych uczniów impulsem do „weselnego biesiadowania” stało się Narodowe Czytanie!
Prowadzący spotkanie – Kasia Wróbel i Marek Hamryszczak z klasy III „c” powitali zebranych w bibliotece szkolnej sympatyków literatury. Po krótkim przedstawieniu genezy „Wesela”, jak i zaprezentowaniu sylwetki twórczej Wyspiańskiego, zaprosili swoich kolegów i koleżanki do odczytania wcześniej przygotowanych scen dramatu. To „literackie ucztowanie” przeplatane było muzyką – pomiędzy aktami można było usłyszeć przejmujący utwór „Wyspiański” Przemysława Gintrowskiego, a także piosenkę „Wesele” w wykonaniu Marka Grechuty. Na zakończenie młodzież miała okazję zobaczyć fragmenty ekranizacji „Wesela” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Z pewnością kontakt z arcydziełami polskiej literatury wpłynie na popularyzację czytelnictwa i promocję języka polskiego wśród młodzieży.