April 26 2018 23:05:02

ŻYWA LEKCJA HISTORII
02.01.2018 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką Dyrektora p. Jana Semków, p. Marka Jaremczuka i p. Agnieszki Wojtaszek, uczestniczyli w żywej lekcji historii „Żydzi w Przemyślu”. Lekcja ta była jednym z etapów przygotowania się do Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. Uroczystość uchwalona 1 listopada 2005 roku przez ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. W tym roku 26 stycznia, obchody odbędą się po raz X, a do udziału w nich włączyła się nasza gmina i szkoła. Zatem należy zaznaczyć, że terytorium ziemi przemyskiej od wieków było miejscem, gdzie stykały się różne kultury i narodowości. Ludność pochodzenia żydowskiego stanowiła nieodłączny element społeczności tejże ziemi. W roku 1931 w mieście mieszkało 49% Polaków, 34% Żydów i 16% Ukraińców. W okresie II wojny światowej Sowieci wywieźli około 7 tysięcy Żydów przemyskich w głąb Związku Radzieckiego, a później w okresie okupacji hitlerowskiej większość przemyskich Żydów zginęła w obozach koncentracyjnych i w masowych egzekucjach przeprowadzanych na przedmieściach Przemyśla. Chodzi głównie o fort na Lipowicy oraz w dzielnicę Zielonka. W połowie lipca 1942 r. Niemcy utworzyli getto, gdzie na stosunkowo małym fragmencie miasta skupiono około 22 000 Żydów. Już pod koniec tego miesiąca wojska okupacyjne rozpoczęły akcje likwidacyjne, takie jak masowe egzekucje w podprzemyskich Grochowcach oraz wywózki do obozu w Bełżcu. Niestety tylko 500 przemyskich Żydów przeżyło Zagładę, ukrywając się w okolicznych lasach, znajdując schronienie u miejscowej ludności lub zmieniając tożsamość, dzięki fałszywym „aryjskim” dokumentom. Przeżyli ten straszny czas dzięki Sprawiedliwym – Polakom i Ukraińcom, którzy pomimo groźby utraty życia całych rodzin nie wahali się nieść pomocy. Dziś jedynym śladem kilkusetletniej bytności Żydów w Przemyślu są zachowane dwie synagogi oraz cmentarz żydowski przy ul. Słowackiego.
Uczniowie odwiedzili miejsca upamiętniające ofiary holokaustu w Przemyślu. Zwiedzili cmentarz żydowskim-kirkut przy ul. Słowackiego, podziwiają stare macewy, następnie udali się na ulicę Tatarską, gdzie mieścił się dom sióstr Podgórskich, które przez 15 miesięcy ukrywały 13 Żydów-bohaterki amerykańskiego filmu pt. „W kryjówce milczenia”, kolejno wyruszyliśmy na starym cmentarzu przy ul. Rakoczego, gdzie po kierchole pozostała tylko ceglana brama. Zobaczyliśmy dawny szpital żydowski i synagogę - dawną bibliotekę publiczną przy ul. Słowackiego. Jednak największe wrażenie wywarła na nas tablica upamiętniająca rozstrzelanych i spalonych przez hitlerowców Żydów, przy ulicy Kopernika. Żywa lekcja historii wzbudziła w nas wiele emocji i wrażeń i na pewno na długo pozostanie w pamięci.