February 24 2018 20:34:47

X OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOCAUSTU NA PODKARPACIU
W dniach od 22 do 28 stycznia 2018r. na terenie naszego województwa odbyły się X OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU NA PODKARPACIU pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Z tej okazji również nasza Gmina i Szkoła postanowiła wziąć w nich czynny udział. Zanim to jednak nastąpiło nasi uczniowie realizowali projekt „Żydzi i ich losy w Holocauście”. Uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili miejsca upamiętniające przemyskich Żydów oraz przygotowali relację - świadków historii opowiadających o życiu i losie żurawickich Żydów. Owocem tych prac był film pt. „Ocalić od zapomnienia” oraz referat przedstawiony przez Aleksandrę Fac uczennicę klasy 7a, o Żydach z Żurawicy. W ramach wydarzenia w naszej szkolnej auli 27 stycznia odbyła się konferencja, podczas której referaty wygłosili: Dr Grzegorz Szopa z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej pt ”Kto ratuje jedno Zycie, ratuje cały świat- wspomnienie o profesorze Rudolfie Weiglu”, Ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego Sług Bożych rodziny Ulmów z Markowej pt. ”Rodzina Ulmów z Markowej przykładem Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej” oraz uczniowie klas II gimnazjum, Patrycja Słabik i Jakub Dudek o historii Żydów w Przemyślu. Uroczystość zwieńczył montaż słowno- muzyczny uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy.