October 18 2018 03:46:52

PORANEK KATYŃSKI
13 kwietnia 2018 r. w auli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy odbył się uroczysty poranek upamiętniający 78 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W atmosferę II Wojny Światowej i zbrodniczego dzieła stalinowskiego NKWD, wprowadziły Nas uczennice: Patrycja Słabik i Kinga Wojnarowicz. Wzruszające i przejmujące wiersze recytowali Marek Hamryszczak i Monika Stankiewicz. Referat o Zbigniewie Cichobłazińskim - jedynym mieszkańcu Żurawicy zamordowanym w Katyniu w kwietniu 1940 r. wygłosiła Natalia Wojtaszek. Uroczysty poranek, jak co roku jest stałą formą uczczenia pamięci wymordowanych przez NKWD jeńców wojennych, na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 r. Dzięki takim inicjatywom jak możemy być pewni, iż pamięć tamtych strasznych czasów nie przeminie, a młodzi ludzie będą posiadali potrzebną wiedzę i wrażliwość.
Podczas uroczystości ogłoszono również wyniki konkursu historycznego „Katyń 1940”. Spośród prac plastycznych jury w składzie: Elżbieta Jaroch-Chlastawa i Agnieszka Wojtaszek wybrało 5 prac, które przeszły do kolejnego etapu. W finale autorzy musieli bronić ustnie swoich prac przed komisją, w wyniku czego wyłoniono zwycięzców:
1. Bartosz Ptak klasa V a
2. Kornelia Garbowska klasa VI