August 19 2018 06:04:17

MSZA KATYŃSKA
W niedzielę 15 kwietnia 2018 roku, z udziałem władz lokalnych, służb mundurowych, pocztów sztandarowych szkół z Przemyśla i okolic oraz rodzin Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Kościele Ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu upamiętniono 78 rocznicę Zbrodni. W uroczystościach udział wzięła i Mszę św. uświetniła Harcerska Orkiestra Dęta z Żurawicy działająca przy naszej szkole. Podczas uroczystej homilii kaznodzieja przypomniał bolesną historię polskich elit okrutnie mordowanych w 1940 roku przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Wezwał też do modlitwy ale i pamięci historycznej ku przestrodze dla przyszłych pokoleń. W czasie Mszy św. modlono się za ofiary Zbrodni Katyńskiej i ich rodziny. Modlitwie polecano także współczesny świat, aby unikał wojen, a wszelkie konflikty rozwiązywał na drodze pokoju. Po liturgii złożono kwiaty przy tablicy z nazwiskami ofiar ludobójstwa na polskich oficerach, umieszczonej na jednym z filarów karmelickiego kościoła. W uroczystościach naszą szkołę reprezentował dyrektor p. Jan Semków, vice-dyrektor p. Renata Drewniak oraz nauczycielka historii p. Agnieszka Wojtaszek. Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Żurawicy wystawił również dwa poczty sztandarowe: Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej Polski, w którym stali: Patrycja Słabik, Kinga Wojnarowicz i Michał Zabłocki, oraz Poczet Sztandarowy Związku Kombatantów RP i Więźniów Politycznych, którym nasza szkoła się opiekuje, a stali w nim: Monika Stankiewicz, Natalia Wojtaszek i Marek Hamryszczak.