December 11 2018 15:45:57

MOJA NIEPODLEGŁA 1918-2018
8 listopada 2018 r. w auli naszej szkoły odbyły się uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania prze Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką i cierpieniem nasz kraj odzyskał suwerenność. Haniebny układ trzech mocarstw, doprowadził w latach 1772, 1793 i 1795 do tego, że Rzeczpospolita przestała istnieć. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej. Prowadzący uroczystość Amelia Wywrot i Karol Żelak, wprowadzili nas w tematykę i atmosferę listopada 1918 r. Przygotowany przez uczniów naszej szkoły montaż słowno-muzyczny wywarł na nas duże wrażenie. Następnie wszyscy zebrali uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Nasi uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem i zapałem, pokazując jak ważna jest znajomość pieśni patriotycznych, które stanowią dziedzictwo kulturowe narodu.

Rok 2018 wyznacza rocznicę bardzo szczególna, jest to bowiem już setna rocznica odzyskania prze nasz kraj wolności. Aby uczcić tak ważne wydarzenie przez cały rok w Polsce organizowane były różne uroczystości, wykłady, wystawy, konkursy i akcje. Nasza szkoła wpisuje się również w te obchody, stąd w minionym roku szkolnym i obecnym, odbywały się wykłady i warsztaty z pracownikami IPN, konferencje organizowane przez PBW w Przemyślu akcje i konkursy:

• Gminny konkurs poezji patriotycznej „Jest takie miejsce, taki kraj”
• Konkurs historyczny „Drogi do niepodległości”
• Konkurs plastyczny „Polska, moja Ojczyzna”
• Wystawa pokonkursowa prac naszych uczniów
• Wystawa IPN „Ojcowie Niepodległej- Piłsudski, Haller, Dmowski, Paderewski”
• Konkurs na najpiękniejszą gazetkę klasową- niepodległościową
• Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych
• Koncert Niepodległościowy Harcerskiej Orkiestry Dętej
• Akcja „Rozdajemy Kotyliony”- kokardy narodowe zostały przygotowane przez uczniów naszej szkoły
• Udział w Akcji „Do Hymnu- bijemy rekord dla Niepodległej” ogólnopolskie odśpiewanie hymnu państwowego o 11:11 dnia 10.11.2018 r.
• Udział w Gminnych Uroczystościach 100- lecia Niepodległości
• Uroczysta Akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania prze Polskę niepodległości
• Akcja „Ojczyzna, to ziemia i groby” hołdu poległym żołnierzom pochowanym na żurawickim cmentarzu – walczącym o naszą wolność.