January 21 2019 07:40:49

ORSZAK TRZECH KRÓLI W ŻURAWICY
„Odnowi oblicze ziemi” pod tym hasłem w dniu 6 stycznia 2019 r. w przez Żurawicę przeszedł Orszak Trzech Króli. Uroczystość została zorganizowana po raz pierwszy, a zimowa aura nie przeszkodziła mieszkańcom miejscowości i gminy, aby licznie uczestniczyć w Orszaku. W orszaku brali udział również żołnierze z 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy. Uczestnicy przemarszu otrzymali korony, nalepki i śpiewniki ułatwiające wspólne kolędowanie. Organizatorami Orszaku Trzech Króli był Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Żurawicy, Gminny Ośrodek Kultury w Żurawicy, oraz parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Motywem przewodnim OTK 2019 były słowa Jana Pawła II, wypowiedziane podczas homilii na Placu Zwycięstwa 2 czerwca 1979 r. W ten sposób te uliczne jasełka stały się nie tylko wydarzeniem kulturalnym czy artystycznym, ale są przede wszystkim zachętą do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu słowami św. Jana Pawła II, nawołującymi do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, do walki dobra ze złem i osobistej pracy nad przemianą własnych serc.
O godzinie 11:00 w Święto Objawienia Pańskiego w Kościele pw. NPNMP w Żurawicy odbyła się Msza Święta. Po Eucharystii nastąpił orszak na czele ze Świętą Rodziną i Trzema Królami, mieszkańcami i dziećmi przepranymi za królów, pastuszków i aniołków. OTK przeszedł ulicami Żurawicy i zakończył się w Polskim Domu Katolickim, gdzie uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy, wystawili Jasełka. Później zgromadzeni wysłuchali koncertu kolęd zespołu muzycznego, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Żurawicy.