July 22 2019 17:16:26

KONFERENCJA "KATYŃ-PRAWDA I PAMIĘĆ"
Dnia 26 kwietnia 2019 r. w Polskim Domu Katolickim w Żurawicy odbyła się konferencja połączona z wystawą, poświęcona Zbrodni Katyńskiej. Wykłady wygłosili pani Katarzyna Kyc pracownik OBEN IPN Rzeszów, która opowiedziała nam o przyczynach zbrodni, działaniach NKWD i narodzenia się kłamstwa katyńskiego, oraz ksiądz dr Marian Hofman, który przybliżył nam życiorys ppor. Zbigniewa Cichobłazińskiego- jedynego mieszkańca Żurawicy zamordowanego w Katyniu wiosna 1940 r. W dniach od 26 kwietnia do 5 maja 2019 r. w Polskim Domu Katolickim w Żurawicy jest również prezentowana wystawa przygotowana przez IPN Oddział Rzeszów pt. „Zbrodnia Katyńska”. Ekspozycja przedstawia ofiary zbrodni katyńskiej i jej mocodawców. Znajdują się na niej unikatowe zdjęcia przedstawiające ekshumacje przeprowadzone w Katyniu wiosną 1943 r. oraz w latach dziewięćdziesiątych XX w., kiedy badano miejsca pochówku polskich jeńców w lesie katyńskim, Charkowie i Miednoje. Organizatorzy wydarzenia to: OBEN IPN Rzeszów, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Żurawicy, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żurawicy i Gminny Ośrodek Kultury w Żurawicy.