March 19 2018 15:20:41
Nawigacja
· Strona główna
· Patron
· Statut
· Historia szkoły
· Dyrekcja
· Grono Pedagogiczne
· Dyżury nauczycieli
· Pedagog
· Administracja
· Biblioteka
· Zajęcia pozalekcyjne
· Baza dydaktyczna
· Wymiana międzynarodowa
· Egzamin gimnazjalny
· Podręczniki
· Galeria zdjęć
· Linki
· Kontakt

· Zaloguj
ŻYWA LEKCJA HISTORII
02.01.2018 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką Dyrektora p. Jana Semków, p. Marka Jaremczuka i p. Agnieszki Wojtaszek, uczestniczyli w żywej lekcji historii „Żydzi w Przemyślu”. Lekcja ta była jednym z etapów przygotowania się do Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. Uroczystość uchwalona 1 listopada 2005 roku przez ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. W tym roku 26 stycznia, obchody odbędą się po raz X, a do udziału w nich włączyła się nasza gmina i szkoła. Zatem należy zaznaczyć, że terytorium ziemi przemyskiej od wieków było miejscem, gdzie stykały się różne kultury i narodowości. Ludność pochodzenia żydowskiego stanowiła nieodłączny element społeczności tejże ziemi. W roku 1931 w mieście mieszkało 49% Polaków, 34% Żydów i 16% Ukraińców. W okresie II wojny światowej Sowieci wywieźli około 7 tysięcy Żydów przemyskich w głąb Związku Radzieckiego, a później w okresie okupacji hitlerowskiej większość przemyskich Żydów zginęła w obozach koncentracyjnych i w masowych egzekucjach przeprowadzanych na przedmieściach Przemyśla.
ŚWIĘTA W SZKOLE
22 grudnia – jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia – cała społeczność szkoły spotkała się, aby wspólnie pochylić się nad cudem Wcielenia Syna Bożego i radośnie świętować to wydarzenie. Zgodnie z tradycją odbyło się wspólnie kolędowanie, dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń błogosławionych, ciepłych i rodzinnych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku. W tradycyjnych jasełkach przygotowanych we współpracy p. Aleksandry Kubisztal, p. Agnieszki Wojtaszek i p. Agnieszki Andrach wystąpiły zarówno dzieci z klasy 4 „b” jak i starsi uczniowie z klasy 7 „a” i 7 „b” oraz gimnazjaliści. Aranżację muzyczną występu przygotowali p. Dorota Cwynar ze swoją klasą oraz p. Wiesław Semków z grupą uczniów uczęszczających na zajęcia artystyczne. Po spektaklu, który odbywał się w auli szkolnej, świętowanie Bożego Narodzenia przeniosło się do pięknie, nastrojowo udekorowanej sali gimnastycznej. Tam ks. dziekan dr Marian Hofman i ks. Krzysztof Mierzejewski odczytali fragmenty Pisma Świętego oraz poprowadzili wspólną modlitwę. Po podzieleniu się opłatkiem i wysłuchaniu życzeń od dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy p. Jana Semkowa, społeczność szkolna zasiadła do wigilijnych stołów.
PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKICH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W UNIHOKEJU
W dniu 20.12.2017 w Hali Sportowej w Żurawicy odbył się półfinał wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w unihokeju dziewcząt. Po zaciętych meczach grupowych, nasze dziewczęta awansowały do fazy finałowej gdzie w decydujacyh meczach zremisowały z drużyną ze Stobiernej nr 1 1:1 oraz wygrały 2:1 z drużyną z Kalnikowa, pieczętując awans do finału wojewódzkiego.
Żurawica – Emilia Korczyńska, Paulina Hołowid, Sandra Hrynkiewicz, Katarzyna Jurek, Marcelina Lewicka, Aleksandra Lula, Adrianna Ptasznik, Martyna Smuczek, Martyna Stadnik, Magdalena Szumełda, Karolina Zamorska.

KOMUNIKAT KOŃCOWY ZAWODÓW
BOŻE NARODZENIE 2017

Gdy na niebie wigilijnym
pierwsza gwiazdka zaświeci,
gdy w spokoju do stołu zasiądziecie,
niech z kolędą przypłyną do Was
te życzenia zdrowia, miłości
oraz wszelkiej obfitości.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MATEUSZEM PIENIĄŻKIEM
13 grudnia gościliśmy w naszej szkole pana Mateusza Pieniążka – poetę, autora książek dla dzieci i wielu legend z regionu m. in. „Legend przemyskich”, „Legend jarosławskich”. Spotkanie z pisarzem rozpoczął dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy Jan Semków, witając gościa serdecznie i bardzo przyjaźnie. I taka miła atmosfera towarzyszyła wszystkim do końca tej niecodziennej wizyty. Mateusz Pieniążek spotkał się najpierw w czytelni szkolnej z 30 osobową grupą miłośników książek z klas VII i gimnazjum, następnie w auli szkolnej z dziećmi z klas 0-III i na zakończenie z uczniami klas IV-VI. Autor dzielił się swoimi fascynacjami czytelniczymi, opowiadał o miłości do książek, do słowa oraz mówił o tym, jak ważny jest dla niego czytelnik. Przypomniał również, że wszyscy mamy jakieś talenty, tylko trzeba je w sobie odkryć, a następnie starannie pielęgnować, czyli je rozwijać. Jak się okazało, pan Pieniążek był kiedyś nauczycielem i ten zawód właśnie spowodował, że nasz gość zauważył potrzebę pisania lokalnych legend. Nie było trudno, jak sam mówił, gdyż historia naszego regionu jest bardzo bogata. W legendach Pieniążka odnajdziemy m. in. Białą Damę z parku Lubomirskich w Przemyślu, Kopiec usypany przez Tatarów czy Ducha Sanu, a także pojawia się wątek żurawicki związany z Sapiehą.
Z WIZYTĄ W NAFTÓWCE
Odpowiadając na zaproszenie pani Dyrektor i Grona Pedagogicznego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie uczniowie klas III pod opieką pana Dyrektora i nauczycieli wzięli udział w dniu otwartym zorganizowanym specjalnie dla naszej grupy. Wyjazd odbył się w ramach preorientacji zawodowej. Młodzież zapoznała się z zapleczem szkolnym, miała również możliwość uczestnictwa w warsztatach i zajęciach lekcyjnych. Poznała możliwości dalszego kształcenia, jakie oferuje ta placówka. Kontynuacją wizyty w szkole była wycieczka do Muzeum Nafty i Gazu w Bóbrce, zorganizowana dzięki życzliwości Dyrekcji i Grona Pedagogicznego Naftówki. Przez cały czas opiekowała się grupą i towarzyszyła nam młodzież tamtejszej szkoły. Był to mile i owocnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie skorzystają z szerokiej oferty edukacyjnej krośnieńskiej szkoły, znanej i cenionej w całej Polsce.
UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCIACH PARAFIALNYCH
8 grudnia 2017 r. w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żurawicy Dolnej o godz. 11 odprawiona została uroczysta Msza Święta z racji odpustu. Eucharystii przewodniczył abp senior Józef Michalik, który wygłosił tego dnia okolicznościową homilię. Dzień odpustu był szczególny, ponieważ do kultu przywrócony został obraz Matki Bożej Pocieszenia – kopia słynnego obrazu Matki Bożej z Sokala. Poświęcono również tablicę pamiątkową śp. bp Kazimierza Ryczana, naszego krajana zmarłego 13 września 2017 r. w Kielcach. W uroczystościach wzięli udział uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy wraz z dyrekcją, nauczycielami i pocztem sztandarowym, w którym stali: Dagmara Pytlak, Aleksandra Fac i Filip Opacki uczniowie klasy 7 a.
CZEKAMY NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
Dekorowanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia może być bardzo zabawnym i przyjemnym czasem spędzonym ze swoimi koleżankami i kolegami. Uczniowie klas 7 szkoły podstawowej oraz klas II i III gimnazjum realizowali projekt na „Niesamowitą choinkę”. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i przedstawili wiele ciekawych pomysłów na choinkę. Efekty pracy prezentujemy na zdjęciach.
DWA WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ
1 grudnia 2017 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na prezentację multimedialną. Tegoroczny temat konkursu poświęcony był wybitnej Polce, dwukrotnej laureatce Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii – Marii Skłodowskiej Curie.
Jak się okazało, młodzież z naszej szkoły chętnie i licznie wzięła udział w szóstej już edycji tego konkursu. Opiekunowie: p. Marta Lubas i p. Aleksandra Kubisztal, spośród 13 prac wybrali 6 najlepszych prezentacji. Ich autorzy to: Paulina Hołowid z kl. 3 a, Daria Pilsak z kl. 3 a, Marta Szal z kl. 3 a, Monika Stankiewicz z kl. 2 b, Jakub Dudek z kl. 2 b oraz Natalia Wojtaszek z kl. 7 b. Wszystkie zaangażowane w konkurs dzieci miały okazję poznać postać Skłodowskiej, poszerzyć wiadomości w zakresie chemii i technologii informacyjnej, a także doskonaliły swój warsztat edytorski i tekstologiczny.
Miło nam poinformować, że na 41 prezentacji multimedialnych, które wpłynęły do PBP ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych miasta i powiatu przemyskiego, wyróżnienia i nagrody rzeczowe przyznano dwóm uczennicom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy: Natalii Wojtaszek i Paulinie Hołowid. Brawo!
KONKURS "KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY" ROZSTRZYGNIĘTY!
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowany został w naszej szkole konkurs „Książka nas łączy”, w ramach którego należało zaprezentować własną interpretację tegorocznego hasła w wybranej formie: plastycznej lub literackiej. Komisja konkursowa przyznała I miejsce w kategorii klas IV-VII Wiktorii Fac z klasy IV a. Ponadto wyróżniono prace następujących uczniów: Kingi Andrach, kl. IV a, Julii Chamułki i Justyny Wilguckiej z kl. V b. Wśród klas gimnazjum I miejsce zajęły ex aequo Julia Szczypel z klasy II b i Jolanta Michałowska z klasy III c. II miejsce - Monika Stankiewicz z klasy II b, III miejsce - Paulina Ostrowska z klasy III c. Wyróżnienie otrzymali: Aleksandra Koszelik, kl. II c (praca literacka) oraz  Karol Szczepanowicz, kl.II a. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Nagrodzone prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie w bibliotece szkolnej.
KONCERT PROFILAKTYCZNY
7 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się koncert profilaktyczny Grzegorza "Ornette" Stępień, który od lat związany jest z zespołem muzycznym „Odział Zamknięty”. Muzyk opowiedział o sobie i swojej artystycznej drodze. Na przykładach znanych osób, ukazując ich historię, przestrzegał dzieci i młodzież przed sięganiem po używki. Zachęcał do bycia odpowiedzialnym i wiary w lepszy świat. Swoje wypowiedzi przeplatał granymi na gitarze utworami. Po koncercie artysta spotkał się z uczniami, podpisując autografy. Koncert odbył się z inicjatywy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żurawicy.
Licznik
Do zakończenia roku pozostało:

Reklama
Dziecko w sieci

Filmoteka Szkolna

Szachy do szkół

button

Wygenerowano w sekund: 0.00 1,975,832 Unikalnych wizyt