March 19 2018 15:17:31
Nawigacja
· Strona główna
· Patron
· Statut
· Historia szkoły
· Dyrekcja
· Grono Pedagogiczne
· Dyżury nauczycieli
· Pedagog
· Administracja
· Biblioteka
· Zajęcia pozalekcyjne
· Baza dydaktyczna
· Wymiana międzynarodowa
· Egzamin gimnazjalny
· Podręczniki
· Galeria zdjęć
· Linki
· Kontakt

· Zaloguj
OBCHODY NARODOWEGO DNIA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA
10 listopada 2017 r. w auli naszej szkoły odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej i gimnajzum montaż słowno-muzyczny wywarł na nas duże wrażenie. Prowadzący uroczystość wprowadzili nas w tematykę listopada 1918 roku. Przybliżyli wszystkim zebranym zarys historyczny tych wydarzeń oraz postać Józefa Piłsudskiego. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, starając się przekazać jak najlepiej emocje targające walczącymi o niepodległość Polakami. Następnie wszyscy razem, przy akompaniamencie muzycznym, uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Bo któż nie zna słów „Przybyli ułani pod okienko” lub „Szara piechota”. Uczniowie naszej szkoły zarówno ci starsi jak i młodsi  wykazali się wielkim zaangażowaniem i zapałem, pokazując jak ważna jest znajomość pieśni patriotycznych, które stanowią istotną część dziedzictwa kulturalnego narodu polskiego. W czasach zaborów i okupacji rozpalała w sercach Polaków miłość do Ojczyzny, pomimo, że była zakazana, a za jej wykonywanie surowo karano.
GMINNE OBCHODY 11 LISTOPADA
Nasza społeczność szkolna uczestniczyła również w uroczystościach gminnych z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 2017 r. o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Żurawicy Dolnej została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, z kompanią honorową i pocztami sztandarowymi. Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewniła Harcerska Orkiestra Dęta działająca przy naszym gimnazjum. Po liturgii wszyscy zebrani w asyście wojskowej Kompanii Honorowej 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy, z udziałem pocztów sztandarowych 1 Batalionu Czołgów, szkół z terenu gminy i OSP, przy akompaniamencie Harcerskiej Orkiestry Dętej, udali się pod pomnik przy Urzędzie Gminy, aby oddać hołd poległym za Ojczyznę i złożyć symboliczne wiązanki pod tablicą pamiątkową. Naszą szkołę reprezentował Dyrektor p. Jan Semków, Vice-dyrektor p. Renata Drewniak i uczennice Julia Drewniak i Natalia Wojtaszek. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Żurawicy wystawił 3 poczty sztandarowe.
UDZIAŁ W WYKŁADZIE IPN
10 listopada 2017 r. uczniowie klasy II b i II c udali się wraz z wychowawcami: p. Agnieszką Wojtaszek, p. Joanną Miłek i p. Anną Pstrąg- Fac na prelekcję, która odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Przemyślu. Wykład prowadził p. Zenon Fajger, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Autor przybliżył nam sylwetki twórców niepodległej Polski: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Hallera i Ignacego Paderewskiego. Wykład wzbogacony był o prezentację multimedialną, archiwalne zdjęcia czy nagrania głosowe w/w postaci. Całość zakończyła się montażem słowno- muzycznym, przygotowanym przez przemyskich harcerzy.
KWESTA 2017
Dnia 1 listopada 2017r. w Święto Wszystkich Świętych nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy już po raz trzeci kwestowała przed Cmentarzem Komunalnym w Żurawicy na rzecz renowacji Pomnika wybudowanego ku Czci i Pamięci Poległych Żołnierzy podczas I i II Wojny Światowej. Pomnik powstał w 1915 roku i został wybudowany przez władze Austro -Węgier ku czci i pamięci obrońców Twierdzy Przemyśl, poległych w latach 1914-1915 . „Kwesta 2017” tak jak w poprzednim roku została zorganizowana pod patronatem Wójta Gminy Żurawica, Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy. Dzięki tym staraniom zostanie przeprowadzona renowacja pomnika, a sama idea kwestowania na rzecz zabytkowych nekropolii służy promowaniu idei wolontariatu i tym samym zachęca młodzież do podejmowania wspólnych międzypokoleniowych inicjatyw.
06.11.2017 p. Agnieszka Wojtaszek, p. Krzysztof Blicharski oraz uczennice klasy II b: Monika Stankiewicz i Julia Szczypel udali się do siedziby Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, aby komisyjnie otworzyć puszki i przeliczyć zebrane pieniądze. W tym roku udało się nam zebrać 2050,26 zł.

Wszystkim darczyńcom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy za wsparcie.
WYCIECZKA DO RZESZOWA
Ostatniego dnia października, mimo mało sprzyjającej kapryśnej jesiennej pogody, klasy 7 a, 7 b i 2 a pod opieką wychowawców: p. Lucyny Madejowskiej-Ziemniak, p. Aleksandry Kubisztal i p. Marka Jaremczuka udały się na wycieczkę do Rzeszowa. Celem wyprawy była wizyta w Teatrze Wandy Siemaszkowej. Młodzież miała okazję obejrzeć prawdziwą sztukę w prawdziwym teatrze! W doskonałej komedii „Chory z urojenia” Moliera udało się zobaczyć barwne postacie, arcyśmieszne sytuacje i zwroty akcji, których głównym bohaterem był Argan człowiek chory… na chorobę. Przeżycia artystyczno-kulturowe zwieńczył spacer po rzeszowskim rynku. Stamtąd uczniowie udali się do najbardziej odlotowego miejsca w Rzeszowie – parku trampolin Fly Park. Dobra zabawa, uśmiech na twarzy i pozytywna energia nie opuszczały nikogo nawet na sekundę! W godzinach wieczornych wszyscy bezpiecznie wrócili do Żurawicy.
SPOTKANIE Z RODZICAMI

Informujemy, że w dniu 9 listopada 2017 roku (czwartek) o godz. 17.00,
odbędzie się spotkanie wychowawców z rodzicami
uczniów klas I-VII i II-III gimnazjum.

Serdecznie zpraszamy!

PORZĄDKOWANIE GROBÓW NA CMENTARZU W ŻURAWICY
W związku z nadchodzącym Świętem Zmarłych w poniedziałek 30.10.2017 r. uczniowie naszego Gimnazjum: Kamil Paradowski, Kamil Kamiński, Marek Hamryszczak, Karolina Zamorska, Mikołaj Radziejowski, Dawid Sroka, Oskar Marek, Kinga Wojnarowicz, Julia Szczypel i Monika Stankiewicz pod opieką p. Agnieszki Wojtaszek, udali się na Cmentarz Komunalny w Żurawicy Dolnej, aby porządkować opuszczone groby i uczcić pamięć zmarłych weteranów wojennych pochodzących z naszej miejscowości. Zaangażowani w akcje uczniowie w ostatnich dniach października zorganizowali na terenie naszej szkoły zbiórkę zniczy, które następnie zapalili na opuszczonych nagrobkach. Wszyscy z zapałem oraz zaangażowaniem wykonywali powierzone zadania, przynosząc ze sobą przybory do sprzątania, znicze i kwiaty. Podzieleni na kilka grup udali się w wyznaczone miejsca, porządkując groby min. śp. ppor. Leona Klementowicza- weterana Powstania Styczniowego, którym Nasza szkoła się opiekuje, kpt. Juliana Ustrzyckiego- legionisty Józefa Piłsudskiego, czy pomnik ku czci Poległych Żołnierzy podczas I i II Wojny Światowej.
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
27 października 2017 roku w czytelni odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”. Jego celem była promocja czytelnictwa, doskonalenie umiejętności pięknego czytania i rozwijanie twórczych talentów. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-V i VI-VII szkoły podstawowej. Wcześniej wyłonieni w eliminacjach klasowych uczniowie czytali wybrane przez siebie fragmenty swoich ulubionych książek. A były to m. in.: „Baśniobór”, „Mały Książę”, „Mikołajek”, „Zwiadowcy”. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników komisja konkursowa w składzie: p. Agnieszka Andrach, p. Aleksandra Kubisztal i p. Marta Lubas przyznała w kategorii klas IV-V tytuł Mistrza Pięknego Czytania uczennicy klasy V a - Julii Drewniak. Tytułem Wicemistrza Pięknego Czytania nagrodzone zostały ex aequo Emilia Radochońska i Wiktoria Fac z klasy IV a.
W kategorii klas VI-VII tytuł Mistrza Pięknego Czytania zdobyła Zuzanna Walus z klasy VI a, a tytuł Wicemistrza Pięknego Czytania - Oliwia Górniak z klasy VII a. Wyróżnienie otrzymała uczennica klasy VII a - Aleksandra Fac. Wszystkim serdecznie gratulujemy! .
WYCIECZKA KLAS II DO ŁAŃCUTA
Dnia 26 października b.r. klasa 2 b i 2 c wraz z wychowawczyniami p. Agnieszką Wojtaszek, p. Joanna Miłek i p. Krzysztofem Blicharskim wybrali się, aby zwiedzić przepiękne, jedyne w swoim rodzaju muzeum - zamek w Łańcucie. Kiedy dojechaliśmy na miejsce, to powitały nas, widoczne już z daleka, mury rezydencji pałacowej w Łańcucie. Przewodnik czekał już na nas i na samym wstępie opowiedział nam historię tego miejsca. Dowiedzieliśmy się, że Łańcut został założony w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Jego kolejnymi właścicielami były wielkie rody polskie. Zamek został wzniesiony w latach 1629-1641 dla Stanisława Lubomirskiego, a kolejnymi właścicielami aż do II Wojny Światowej byli Potoccy. Początkowo zamek był średniej wielkości nowoczesną rezydencją, jednak przez liczne przebudowy w 2 połowie XVIII wieku stał się rezydencją pałacową otoczoną systemem fortyfikacji bastionowych. Czas szybko minął, ponieważ z zaciekawieniem przemierzaliśmy zamkowe korytarze. Zobaczyliśmy piękne salony, sypialnie, sale balowe czy łazienki. Byliśmy również w wozowni, stajni i oranżerii.
GIMNAZJALIŚCI CZYTAJĄ DZIECIOM
W dniach 16-20 października 2017r. zorganizowana została w naszej szkole akcja pod hasłem „Gimnazjaliści czytają dzieciom”. Jej celem było promowanie idei głośnego czytania i rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat. Gimnazjaliści z klasy III c: Karolina Zamorska, Emilia Korczyńska, Ada Ptasznik, Katarzyna Wróbel, Mikołaj Radziejowski i Kamil Paradowski odwiedzali uczniów z klas 0-III i czytali im książki. Dzieci z „zerówki” wysłuchały historyjek o Elmerze, czyli słoniu w kratkę, uczniowie klasy pierwszej poznali pogodne i ciepłe opowiadania z serii „Pan Kuleczka” autorstwa Wojciecha Widłaka, uczniowie klasy drugiej „Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej, a uczniowie klas trzecich przygody ,,Piaskowego Wilka” Asy Lind. Na zakończenie wszyscy otrzymali kolorowanki przedstawiające bohaterów poznanych książek. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas młodszych, którzy czekają na jej kontynuację.
OBCHODY ŚWIĘTA SZKOŁY
20 października 2017 r. nasza społeczność zgromadziła się w murach szkoły na uroczystościach o wyjątkowym charakterze, ponieważ obchodziliśmy 20 rocznicę przywrócenia imienia Świętej Jadwigi Królowej Polski Szkole Podstawowej w Żurawicy oraz 11 rocznicę nadania imienia 2 Pułku Pancernego Gimnazjum w Żurawicy. Dzięki temu mieliśmy okazją do wspomnień i przybliżenia historii naszej szkoły. Szkoła Podstawowa nr 1 w Żurawicy ma bardzo długą tradycję. Najstarsze wzmianki o niej pochodzą z 1615 roku. Na początku XX wieku wybudowano nową murowaną szkołę, której nadano imię Królowej Jadwigi. Wybuch I i II Wojny Światowej oraz czasy komunistyczne, doprowadziły do tego, że zaniechano używania tego imienia. 8 czerwca 1997 r. podczas Mszy św. na krakowskich błoniach Papież Jan Paweł II dokonał wyniesienia Królowej Jadwigi na ołtarze. Została ogłoszona świętą, a 15 listopada 1997 r. Szkole Podstawowej nr 1 w Żurawicy przywrócona imię Świętej Jadwigi Królowej Polski.
Licznik
Do zakończenia roku pozostało:

Reklama
Dziecko w sieci

Filmoteka Szkolna

Szachy do szkół

button

Wygenerowano w sekund: 0.00 1,975,821 Unikalnych wizyt