May 25 2018 01:29:51
Nawigacja
· Strona główna
· Patron
· Statut
· Historia szkoły
· Dyrekcja
· Grono Pedagogiczne
· Dyżury nauczycieli
· Pedagog
· Administracja
· Biblioteka
· Zajęcia pozalekcyjne
· Baza dydaktyczna
· Wymiana międzynarodowa
· Egzamin gimnazjalny
· Podręczniki
· Galeria zdjęć
· Linki
· Kontakt

· Zaloguj
SPOTKANIE AUTORSKIE Z MATEUSZEM PIENIĄŻKIEM
13 grudnia gościliśmy w naszej szkole pana Mateusza Pieniążka – poetę, autora książek dla dzieci i wielu legend z regionu m. in. „Legend przemyskich”, „Legend jarosławskich”. Spotkanie z pisarzem rozpoczął dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy Jan Semków, witając gościa serdecznie i bardzo przyjaźnie. I taka miła atmosfera towarzyszyła wszystkim do końca tej niecodziennej wizyty. Mateusz Pieniążek spotkał się najpierw w czytelni szkolnej z 30 osobową grupą miłośników książek z klas VII i gimnazjum, następnie w auli szkolnej z dziećmi z klas 0-III i na zakończenie z uczniami klas IV-VI. Autor dzielił się swoimi fascynacjami czytelniczymi, opowiadał o miłości do książek, do słowa oraz mówił o tym, jak ważny jest dla niego czytelnik. Przypomniał również, że wszyscy mamy jakieś talenty, tylko trzeba je w sobie odkryć, a następnie starannie pielęgnować, czyli je rozwijać. Jak się okazało, pan Pieniążek był kiedyś nauczycielem i ten zawód właśnie spowodował, że nasz gość zauważył potrzebę pisania lokalnych legend. Nie było trudno, jak sam mówił, gdyż historia naszego regionu jest bardzo bogata. W legendach Pieniążka odnajdziemy m. in. Białą Damę z parku Lubomirskich w Przemyślu, Kopiec usypany przez Tatarów czy Ducha Sanu, a także pojawia się wątek żurawicki związany z Sapiehą.
Z WIZYTĄ W NAFTÓWCE
Odpowiadając na zaproszenie pani Dyrektor i Grona Pedagogicznego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie uczniowie klas III pod opieką pana Dyrektora i nauczycieli wzięli udział w dniu otwartym zorganizowanym specjalnie dla naszej grupy. Wyjazd odbył się w ramach preorientacji zawodowej. Młodzież zapoznała się z zapleczem szkolnym, miała również możliwość uczestnictwa w warsztatach i zajęciach lekcyjnych. Poznała możliwości dalszego kształcenia, jakie oferuje ta placówka. Kontynuacją wizyty w szkole była wycieczka do Muzeum Nafty i Gazu w Bóbrce, zorganizowana dzięki życzliwości Dyrekcji i Grona Pedagogicznego Naftówki. Przez cały czas opiekowała się grupą i towarzyszyła nam młodzież tamtejszej szkoły. Był to mile i owocnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie skorzystają z szerokiej oferty edukacyjnej krośnieńskiej szkoły, znanej i cenionej w całej Polsce.
UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCIACH PARAFIALNYCH
8 grudnia 2017 r. w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żurawicy Dolnej o godz. 11 odprawiona została uroczysta Msza Święta z racji odpustu. Eucharystii przewodniczył abp senior Józef Michalik, który wygłosił tego dnia okolicznościową homilię. Dzień odpustu był szczególny, ponieważ do kultu przywrócony został obraz Matki Bożej Pocieszenia – kopia słynnego obrazu Matki Bożej z Sokala. Poświęcono również tablicę pamiątkową śp. bp Kazimierza Ryczana, naszego krajana zmarłego 13 września 2017 r. w Kielcach. W uroczystościach wzięli udział uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy wraz z dyrekcją, nauczycielami i pocztem sztandarowym, w którym stali: Dagmara Pytlak, Aleksandra Fac i Filip Opacki uczniowie klasy 7 a.
CZEKAMY NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
Dekorowanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia może być bardzo zabawnym i przyjemnym czasem spędzonym ze swoimi koleżankami i kolegami. Uczniowie klas 7 szkoły podstawowej oraz klas II i III gimnazjum realizowali projekt na „Niesamowitą choinkę”. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i przedstawili wiele ciekawych pomysłów na choinkę. Efekty pracy prezentujemy na zdjęciach.
DWA WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ
1 grudnia 2017 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na prezentację multimedialną. Tegoroczny temat konkursu poświęcony był wybitnej Polce, dwukrotnej laureatce Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii – Marii Skłodowskiej Curie.
Jak się okazało, młodzież z naszej szkoły chętnie i licznie wzięła udział w szóstej już edycji tego konkursu. Opiekunowie: p. Marta Lubas i p. Aleksandra Kubisztal, spośród 13 prac wybrali 6 najlepszych prezentacji. Ich autorzy to: Paulina Hołowid z kl. 3 a, Daria Pilsak z kl. 3 a, Marta Szal z kl. 3 a, Monika Stankiewicz z kl. 2 b, Jakub Dudek z kl. 2 b oraz Natalia Wojtaszek z kl. 7 b. Wszystkie zaangażowane w konkurs dzieci miały okazję poznać postać Skłodowskiej, poszerzyć wiadomości w zakresie chemii i technologii informacyjnej, a także doskonaliły swój warsztat edytorski i tekstologiczny.
Miło nam poinformować, że na 41 prezentacji multimedialnych, które wpłynęły do PBP ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych miasta i powiatu przemyskiego, wyróżnienia i nagrody rzeczowe przyznano dwóm uczennicom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy: Natalii Wojtaszek i Paulinie Hołowid. Brawo!
KONKURS "KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY" ROZSTRZYGNIĘTY!
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowany został w naszej szkole konkurs „Książka nas łączy”, w ramach którego należało zaprezentować własną interpretację tegorocznego hasła w wybranej formie: plastycznej lub literackiej. Komisja konkursowa przyznała I miejsce w kategorii klas IV-VII Wiktorii Fac z klasy IV a. Ponadto wyróżniono prace następujących uczniów: Kingi Andrach, kl. IV a, Julii Chamułki i Justyny Wilguckiej z kl. V b. Wśród klas gimnazjum I miejsce zajęły ex aequo Julia Szczypel z klasy II b i Jolanta Michałowska z klasy III c. II miejsce - Monika Stankiewicz z klasy II b, III miejsce - Paulina Ostrowska z klasy III c. Wyróżnienie otrzymali: Aleksandra Koszelik, kl. II c (praca literacka) oraz  Karol Szczepanowicz, kl.II a. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Nagrodzone prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie w bibliotece szkolnej.
KONCERT PROFILAKTYCZNY
7 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się koncert profilaktyczny Grzegorza "Ornette" Stępień, który od lat związany jest z zespołem muzycznym „Odział Zamknięty”. Muzyk opowiedział o sobie i swojej artystycznej drodze. Na przykładach znanych osób, ukazując ich historię, przestrzegał dzieci i młodzież przed sięganiem po używki. Zachęcał do bycia odpowiedzialnym i wiary w lepszy świat. Swoje wypowiedzi przeplatał granymi na gitarze utworami. Po koncercie artysta spotkał się z uczniami, podpisując autografy. Koncert odbył się z inicjatywy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żurawicy.
OBCHODY NARODOWEGO DNIA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA
10 listopada 2017 r. w auli naszej szkoły odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej i gimnajzum montaż słowno-muzyczny wywarł na nas duże wrażenie. Prowadzący uroczystość wprowadzili nas w tematykę listopada 1918 roku. Przybliżyli wszystkim zebranym zarys historyczny tych wydarzeń oraz postać Józefa Piłsudskiego. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, starając się przekazać jak najlepiej emocje targające walczącymi o niepodległość Polakami. Następnie wszyscy razem, przy akompaniamencie muzycznym, uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Bo któż nie zna słów „Przybyli ułani pod okienko” lub „Szara piechota”. Uczniowie naszej szkoły zarówno ci starsi jak i młodsi  wykazali się wielkim zaangażowaniem i zapałem, pokazując jak ważna jest znajomość pieśni patriotycznych, które stanowią istotną część dziedzictwa kulturalnego narodu polskiego. W czasach zaborów i okupacji rozpalała w sercach Polaków miłość do Ojczyzny, pomimo, że była zakazana, a za jej wykonywanie surowo karano.
GMINNE OBCHODY 11 LISTOPADA
Nasza społeczność szkolna uczestniczyła również w uroczystościach gminnych z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 2017 r. o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Żurawicy Dolnej została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, z kompanią honorową i pocztami sztandarowymi. Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewniła Harcerska Orkiestra Dęta działająca przy naszym gimnazjum. Po liturgii wszyscy zebrani w asyście wojskowej Kompanii Honorowej 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy, z udziałem pocztów sztandarowych 1 Batalionu Czołgów, szkół z terenu gminy i OSP, przy akompaniamencie Harcerskiej Orkiestry Dętej, udali się pod pomnik przy Urzędzie Gminy, aby oddać hołd poległym za Ojczyznę i złożyć symboliczne wiązanki pod tablicą pamiątkową. Naszą szkołę reprezentował Dyrektor p. Jan Semków, Vice-dyrektor p. Renata Drewniak i uczennice Julia Drewniak i Natalia Wojtaszek. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Żurawicy wystawił 3 poczty sztandarowe.
UDZIAŁ W WYKŁADZIE IPN
10 listopada 2017 r. uczniowie klasy II b i II c udali się wraz z wychowawcami: p. Agnieszką Wojtaszek, p. Joanną Miłek i p. Anną Pstrąg- Fac na prelekcję, która odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Przemyślu. Wykład prowadził p. Zenon Fajger, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Autor przybliżył nam sylwetki twórców niepodległej Polski: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Hallera i Ignacego Paderewskiego. Wykład wzbogacony był o prezentację multimedialną, archiwalne zdjęcia czy nagrania głosowe w/w postaci. Całość zakończyła się montażem słowno- muzycznym, przygotowanym przez przemyskich harcerzy.
KWESTA 2017
Dnia 1 listopada 2017r. w Święto Wszystkich Świętych nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy już po raz trzeci kwestowała przed Cmentarzem Komunalnym w Żurawicy na rzecz renowacji Pomnika wybudowanego ku Czci i Pamięci Poległych Żołnierzy podczas I i II Wojny Światowej. Pomnik powstał w 1915 roku i został wybudowany przez władze Austro -Węgier ku czci i pamięci obrońców Twierdzy Przemyśl, poległych w latach 1914-1915 . „Kwesta 2017” tak jak w poprzednim roku została zorganizowana pod patronatem Wójta Gminy Żurawica, Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy. Dzięki tym staraniom zostanie przeprowadzona renowacja pomnika, a sama idea kwestowania na rzecz zabytkowych nekropolii służy promowaniu idei wolontariatu i tym samym zachęca młodzież do podejmowania wspólnych międzypokoleniowych inicjatyw.
06.11.2017 p. Agnieszka Wojtaszek, p. Krzysztof Blicharski oraz uczennice klasy II b: Monika Stankiewicz i Julia Szczypel udali się do siedziby Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, aby komisyjnie otworzyć puszki i przeliczyć zebrane pieniądze. W tym roku udało się nam zebrać 2050,26 zł.

Wszystkim darczyńcom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy za wsparcie.
Licznik
Do zakończenia roku pozostało:

Reklama
Dziecko w sieci

Filmoteka Szkolna

Szachy do szkół

button

Wygenerowano w sekund: 0.00 2,022,984 Unikalnych wizyt